Pracuj z nami – czyli rekrutacja do limango krok po kroku

Niedługo będziemy obchodzić nasze 10. urodziny (kiedy to zleciało?). I mimo tego, że wiele osób w dalszym ciągu z sentymentem wspomina mały, kilkuosobowy zespół, znikomą liczbę procesów oraz rekrutacje w pobliskich kawiarniach, nie da się ukryć, że wiele rzeczy poszło naprzód – w tym także procesy rekrutacyjne. I chociaż z pozoru wyglądają na skomplikowane, jak dowiecie się z tego tekstu – wszystko jest do ogarnięcia 😊 Zapraszamy na praktyczny poradnik rekrutacyjny!

Po pierwsze, dobra oferta

Jeśli już wiesz, że chcesz z nami współpracować, zacznij od przejrzenia ofert pracy na naszej stronie. W tym miejscu zawsze znajdziesz te najbardziej aktualne informacje. Część naszych ogłoszeń publikujemy także na innych stronach, jednak śledząc naszą dedykowaną zakładkę będziesz mieć pewność, że nic Ci nie umknie. Nie widzisz niczego dla siebie? Zaglądaj do nas regularnie oraz pamiętaj, że zawsze możesz także wysłać swoją aplikację przez ogólny formularz na dole strony. Pamiętaj tylko, aby w tym przypadku koniecznie napisać, jaka praca Cię interesuje lub w jakim dziale widzisz dla siebie miejsce – wtedy będzie nam łatwiej dopasować do Ciebie konkretną ofertę 😊

Po drugie, CV

Najważniejsza sprawa – warto dostosować CV do stanowiska, na które aplikujesz. Pamiętaj, że to właśnie na tej podstawie zrobisz pierwsze wrażenie 😊

Na co zwracają uwagę nasi Team Leaderzy? Jeśli chodzi o CV to dużą uwagę zwracam na jego formę, bardzo liczy się dla mnie pierwsze wrażenie, czy CV jest przejrzyste i czytelne oraz czy nie zawiera błędów ortograficznych. Doceniam CV, które nie jest stworzone na bazie gotowego szablonu i widać w nim poświęcony czas na jego przygotowanie – mówi Izabela Bargieł, Team Leaderka w dziale Opisów.

Twoje doświadczenie jest dla nas ważne, jednak chcemy także trochę lepiej Cię poznać, więc nie pomijaj np. sekcji “Zainteresowania”. Dużą uwagę zwracam również na to czym kandydat się interesuje. Dobrze, gdy pojawiają się tam konkretne informacje, które są o wiele lepsze niż standardowe „moda, muzyka, zwierzęta” itp. Lepiej napisać mniej i prawdziwie, niż dużo i bardzo ogólnikowo. Starając się o pracę w naszym zespole niekoniecznie trzeba interesować się modą, a trafiam na wiele CV, w których właśnie to jest wpisane, a gdy pytam o to na rozmowie, mało kto potrafi jakoś rozwinąć temat – radzi Iza.

Inni Team Leaderzy zwracają także uwagę na to, aby przede wszystkim postawić na szczerość. Nie podkręcaj swojego doświadczenia, nie wyolbrzymiaj osiągnięć – bądź obiektywny w określaniu swoich umiejętności (takich jak znajomość Excela lub konkretnego języka obcego). Bądź sobą!

Wiele o rekrutacjach może także powiedzieć Joanna Starosta, nasza Office Manager – to właśnie ona często jest pierwszą linią kontaktu w sprawach rozmów, więc prawdopodobnie Wasze ścieżki spotkają się bardzo szybko 😊 Pamiętajcie, że po drugiej stronie też jest człowiek, który chce jak najbardziej rzetelnie podejść do tematu i jego celem jest jak najlepsze zapoznanie się z kandydaturą. Natomiast zawieranie w CV swoich wszystkich życiowych aktywności, może okazać się odrobinę ryzykowne i skutkować wrażeniem niedokładnego przygotowania. Lepiej postawić na konkrety, napisać CV zwięźle (max na 2 str.) i w formacie .pdf. Upewnij się też, że w CV masz podany poprawny numer kontaktowy i dobry adres mail – radzi Joanna.

O czym jeszcze warto pamiętać na tym etapie? Z uwagi na odpowiednie zgody dotyczące ochrony danych osobowych (nasza RODO Inspektor czuwa 😉) każda aplikacja, która ma być dalej procesowana, musi zostać wysłana przez nasz formularz. W każdym naszym ogłoszeniu prosimy też o podanie możliwego terminu rozpoczęcia pracy oraz swoich oczekiwań finansowych – te informacje mogą zdecydowanie przyśpieszyć łączny czas trwania procesu rekrutacji, także nie pomijaj ich.

Po trzecie, rozmowa

Z uwagi na obecną sytuację związaną z epidemią, wszystkie rekrutacje prowadzimy zdalnie. Termin rozmowy umawiamy wspólnie mailowo, otrzymasz od nas link do spotkania. Nie musisz pojawiać się tam sporo przed czasem, ale też pamiętaj o tym, żeby się nie spóźnić 😊

Przed rozmową (czy to online czy w naszym klimatycznym biurze), przygotuj się do niej: zajrzyj na nasza stronę, sprawdź, czym się zajmujemy, zapoznaj się z informacjami dotyczącymi działu, do którego chcesz dołączyć. Warto zapisać sobie treść ogłoszenia, aby przed rozmową jeszcze raz przyjrzeć się wymaganiom i przygotować według tego swoje ewentualne pytania. Nie obawiaj się też powiedzieć, że czegoś nie wiesz – każdy z nas w dalszym ciągu się uczy i rozwija, więc wiemy, że wiele rzeczy można nadrobić 😊 Chcemy poznać Twoje mocne strony!

Sporo rekrutacyjnych wskazówek od naszych Team Leaderów znajdziesz także we wcześniejszym wpisie -> TUTAJ.

Nie bój się pytać, o to, co Cię interesuje w kontekście stanowiska, ale również powiedz nam, jeżeli nasze pytanie nie jest dla Ciebie jasne i zrozumiałe. Rozmowa jest nie tylko dla nas, ale i dla Ciebie, abyśmy mogli się jak najlepiej poznać i sprawdzić, czy do siebie pasujemy.

Po czwarte, co dalej?

Jeśli otrzymałeś od nas pozytywną informację zwrotną – gratulacje! Bardzo cieszymy się, że do nas dołączysz 😊 Przychodzi pora na ustalenia, formalności, podpisywanie dokumentów. Na kilka dni przed rozpoczęciem dostaniesz maila z kilkoma szczegółami dotyczącymi pierwszego dnia wraz z prośbą o uzupełnienie krótkiej ankiety o sobie, dzięki czemu będziemy mieć szansę poznać się lepiej już na starcie – opowiada Asia.

We wszelkich formalnościach dotyczących naszych benefitów (opieka medyczna, dofinansowanie do karty Multisport, ubezpieczenie itp.) pomożmy Ci na miejsu. Teraz onboarding wygląda nieco inaczej, niż miało to miejsce jeszcze kilka miesięcy temu, jednak mimo wszystko chcemy, żeby każdy wiedział, jak wygląda nasze biuro, gdzie co można znaleźć (przecież każdy musi wiedzieć, gdzie znaleźć zapas kawy w biurze, prawda?) oraz jak się najlepiej odnaleźć wśród ekipy Limangosów 😊

Wiele informacji na nasz temat znajdziesz w poprzednich wpisach – TUTAJ poczytasz o onboardingu oraz wspomnieniach z pierwszych dni pracy w limango, a TUTAJ o naszych wartościach. 

Czuj się u nas swobodnie, staraj się poznawać nowych ludzi, pytaj, jeśli coś jest dla Ciebie niejasne. Jesteśmy pewni, że będzie Ci u nas dobrze.

Zostań jednym z nas