Jak zarobić na afiliacji?

Poradnik nie tylko dla blogerów

Świat każdego z nas wypełniony jest produktami – otaczają nas na każdym kroku i jednocześnie są takim elementem, który mimochodem pokazujemy naszym Czytelnikom. Ulubiony kubek, kuchenka, którą bawią się moje córki, ubrania, które mamy na sobie – to wszystko elementy codzienności, o które często zdarza się pytać osobom, które mnie obserwują.

Nie widzę w tym nic dziwnego – dziś świat rekomendacjami stoi, bo przesyt produktów na rynku przyprawia o zawrót głowy. Skorzystanie z polecenia zaufanej osoby to mądra droga na skróty do zadowolenia z zakupów.

Dla mnie możliwość polecania ulubionych rzeczy to też idealna okazja, by pozostając w swojej strefie komfortu i polecając tylko to, co faktycznie chcę polecić, zarabiać na afiliacji  choćby na pokrycie stałych kosztów prowadzenia bloga.

Nazywam się Monika Stanisławska–Lewandowska i prowadzę bloga Wikilistka

Co to jest afiliacja?

Afiliacja to jedna z możliwych form współpracy między sklepami, w tym przypadku – limango, a influencerami (autorami blogów, vlogów, serwisów internetowych, a czasem popularnych profili na Facebooku).  
W skrócie polega na tym, że możesz rekomendować swoim Czytelnikom produkty, z których sam korzystasz lub znasz je i wiesz, że są wartościowe, a które są akurat  w ofercie sklepu.

We wszystkich swoich kanałach, a więc na blogu, facebooku czy Instagramie możesz dać informację o trwającej kampanii albo udostępnić specjalnie wygenerowany link do konkretnego produktu.  
Za każdym razem gdy Czytelnik kupi polecamy przez Ciebie produkt – otrzymasz od limango wynagrodzenie w wysokości 10% wartości zakupu.

Afiliacja staje się coraz bardziej popularną formą zarobku wśród blogerów.  To wygodna forma współpracy z marką, bo mamy dowolność przy wybieraniu produktów, które chcemy rekomendować.

Ja polecam najczęściej produkty dla dzieci, bo tego szukają tego moje Czytelniczki. Często pytają np. o zabawki, z których naprawdę korzystamy, które pojawiają się w naszym życiu. Gdy widzę, że kampania z takimi produktami jest dostępna, daję im znać.

Tak wyglądają wpisy afiliacyjne na moim fanpage
Tak wyglądają wpisy afiliacyjne na moim fanpage

Dlaczego warto współpracować z limango przez afiliację?

  • Bardzo zróżnicowany asortyment, znajdzie się coś dla niemal każdej grupy docelowej
  • Markowe produkty w atrakcyjnych cenach – dajesz Czytelnikom znać o okazji
  • Właściwie codziennie pojawiają się nowości
  • Czasami kampanie, z których nie zdążyli skorzystać Twoi czytelnicy, choć chcieli, wracają. Warto im wtedy o tym przypominać
  • Dając znać, że produkty, z których faktycznie korzystasz i o które jesteś pytany można akurat kupić w okazyjnej cenie to realna wartość dla Czytelnika

Dodatkowo Limango udostępnia dwie opcje zarabiania przez afiliację. Po pierwsze możesz zarabiać polecając konkretne produkty czy kampanie – to omówię dalej dokładniej. Po drugie – możesz też otrzymywać bony do wykorzystania na Limango, dzięki zapraszaniu znajomych lub Czytelników do zarejestrowania się.

Jakie są zasady afiliacji?

  • Możesz zacząć zarabiać na afiliacji już od początku blogowania
  • Sam decydujesz co, gdzie i z jakiego sklepu polecasz
  • Masz wpływ na uzyskiwane dochody – nie czekasz aż zgłosi się do Ciebie agencja
  • Po niedługim czasie afiliacja jest w stanie generować stałe dochody, pozwalające opłacić koszty stałe prowadzenia bloga albo ich część

Jak zacząć?

Aby móc polecać produkty, najlepiej zarejestrować się w jednej lub kilku platformach zrzeszających większą ilość wydawców – np. Convertiser, w którym możesz polecać m.in. produkty z limango.

Co ważne, aby zarabiać na afiliacjach NIE MUSISZ ZAKŁADAĆ FIRMY.

Kiedy dostaniesz pierwsze pieniądze i jak?

Tak jak wspomniałam, aby wypłacić zarobione na afiliacji pieniądze, nie musisz mieć założonej firmy. Wystarczy rachunek wystawiony przez Ciebie jako osobę fizyczną, który możesz wygenerować w odpowiednim miejscu w większości programów afiliacyjnych i pieniądze trafią na Twoje konto.

Co ważne – większość platform zrzeszających reklamodawców i wydawców, działających w programach ma ustaloną minimalną kwotę, jaką musisz uzbierać na swoim koncie, aby móc dokonać wypłaty. Zazwyczaj jest to 50 lub 100 zł.

Nie musisz mieć firmy i wtedy rozliczasz się poprzez rachunek wystawiany jako osoba fizyczna. Jeśli jednak prowadzisz działalność, nie ma żadnego problemu, aby dochody z afiliacji rozliczać normalnie w oparciu o rachunek firmowy lub fakturę.

Co jak ktoś kupi produkt z mojego linka i go odda?

Może zdarzyć się taka sytuacja, ale praktycznie wszystkie programy afiliacyjne mają tzw. Okres walidacji. Jest to zazwyczaj czas 30-60 dni. Jeśli w tym czasie Klient nie zwróci zakupionego produktu, otrzymasz swoją prowizję. Jeśli go zwróci, Twoja prowizja za daną transakcję zostanie anulowana i tym samym nie możesz jej wypłacić.

A co jak kampania się zakończy?

W takim wypadku, jeśli ktoś z Twojego polecenia nie zrobi zakupów z danej kampanii na Limango, do której linkowałeś, ale kupi coś z innej – nadal otrzymujesz prowizję, ponieważ działają pliki cookies.

autorką poradnika jest Monika Stanisławska-Lewandowska autorka bloga Wikilistka

Chcesz zacząć? Potrzebujesz więcej informacji, a może masz inny pomysł na współpracę z limango?

Zuzanna Jędrzejewska – Junior Brand Communication Specialist
e-mail: zuzanna.jedrzejewska@limango.pl

Chcesz podjąć współpracę przez współpracującą z nami sieć afiliacyjną i masz jakieś dodatkowe pytania? Chętnie na nie odpowiem. Podpowiem też jak dobrać kampanie i produkty, a także pomogę Ci w odpowiedzi na pytania Twoich Czytelników albo widzów. Zrealizowaliśmy efektywne kampanie z kilkudziesięcioma blogerami piszącymi o lifestyle, parentingu, kosmetykach i pielęgnacji czy urządzaniu wnętrz – wśrod nich m. in. z My Pink Plum, Worqshop, Mamy Gadżety, Szczesliva, Oczekując, Bless The Mess, Nebule i wiele innych.